Kalkulace on-line Eshop oken

Bazén v zimní zahradě? Na co si dát pozor

Sen o domácím krytém bazénu už není jen výsadou nejbohatších, ale stává se doplňkem i běžných domácností. Jendou z možností je bazén uvnitř zimní zahrady. Přestože je tato možnost finančně jedna z těch dostupnějších, má pořád svá "ale".

Zimní zahradu s bazénem můžete vybudovat napojením na stěnu domu nebo bude samostatně stojící. S ohledem na účel ji vybudujte na jižní nebo jihozápadní straně s dostatkem slunečního svitu, který bude místnost ohřívat.

 

swimming-pool-765312_1280_1280Ale i zimní zahradu na jih musíte v našich klimatických podmínkách vytápět. Jinak bazén nebude v zimě ke koupání, ale spíš k otužování. Vytápění skrze stěnu – kdy místnost s bazénem prohřejete skrze vytápění vedlejší místnosti a stěny vám sezónu prodlouží jen o pár týdnů. Pro opravdové koupání v zimě musíte zimní zahradu vytápět vlastním systémem. Může k tomu stačit přenosné topidlo, ale spíše doporučujeme napojit ústřední topení.

 

Hlídejte vlhkost

Největší výzva u zastřešených bazénů je rozhodně vlhkost. Zatímco bazén doma chce mnoho lidí, vlhkost doma nechce nikdo. Při nadměrné vlhkosti trpí vše. Omítka, zdivo, dřevo a co teprve, když se vlhkost dostane i do zbytku interiéru. Pokud chcete krytý bazén vybudovat na zastřešené terase přiléhající k domu, můžete zdivo chránit pomocí speciální omítky a izolací.

 

Vlhkost by určitě neměla jít výše než na úroveň 60 %, takže pořízení odvlhčovače vzduchu je prakticky nutností. Ale můžete toho udělat více. Třeba používat bazénovou roletu. Když budete hladinu důsledně zakrývat vždy, když se nekoupete, snížíte vlhkost v místnosti až o 10 %.

 

Dalším problémem je rosení skla. Tomu nejúčiněji zabráníte dobrou cirkulací vzduchu. To v létě není žádný problém, ale v zimě to už taková hračka není. Kdo by si k bazénu chtěl pustit mráz... cirkulaci tedy musí rešit kvalitní vzduchotechnika. Bez ní hrozí i zvýšení vlhkosti ve všech místnostech přiléhajících k bazénu.