Kalkulace on-line Eshop oken

Co je třeba vyřídit před stavbou zimní zahrady

Ještě před tím, než začnete samotnou zimní zahradu stavět, budete muset vyřídit pár administrativních úkonů. Jaké to jsou a jak se v úředním šimlu neztratit?

Pokud chcete mít vše podle pravidel, je lepší navštívit stavební úřad, kde vám sdělí, co vše je potřeba v konkrétní situaci udělat. Pokud zimní zahrada bude propojena s domem či bytem dveřmi, je třeba vyřídit příslušné povolení na radnici. Pokud se rozhodnete mít zimní zahradu přístupnou pouze zvenku, tedy ne z domu, není v některých případech nutné o povolení žádat. Jde o situace, kdy stavba nepřesáhne 25 m2 a vzdálenost od plotu se sousedy bude delší než 2 metry. Pokud mezi zamýšlenou stavbou a plotem nebudou požadované 2 metry, musíte žádat o povolení, poplatek činí 5000 korun a v řízení se rozhoduje podle více faktorů, takže vám úspěšnost nikdo nezaručí.

shutterstock_50791714_506Další faktor, který při samotném povolení stavby na úřadě berou v potaz, je míra zastavěnosti vašeho pozemku. Pokud máte pouze malou zahradu a k tomu ještě altán či zapuštěný bazén, nemusí vám projekt zimní zahrady schválit. Obecně lze říci, že by neměla být zastavěna více než třetina pozemku.

S dalšími administrativními úkony musí počítat i lidé, kteří bydlí v záplavových oblastech. Na tomto území je totiž třeba žádat o povolení na všechny stavby, tedy i na ty do 25m2. Vším se zabývá vodoprávní úřad, který je začleněn do odboru životního prostředí a služeb. Namalujete si jednoduchý plánek a příslušní úředníci už vám dále poradí, co všechno budete potřebovat.

Nejjednodušší a neintegrovanější zimní zahrady do domu docílíte tak, že ji postavíte zároveň s domem. Budete tak mít vše zakresleno v projektu, schváleno na úřadě a bude to přesně podle vašich představ. Pokud však už dům či byt máte, zimní zahradu lze vždy přistavět. Před realizací stavby byste měli vzít v potaz rozměry a proporce domu, vzhled zahrady, ale i rozmístění stromů.

Ještě před zpracováním projektu byste měli mít v některých věcech jasno. Například kde bude zahrada stát, na jakou stranu bude otočená, jak bude řešený strop a zda má být oddělena od domu stěnou či dveřmi nebo má být s obytným prostorem propojena. To vše se odvíjí od toho, k jakému účelu chcete tuto místnost využívat, je tedy důležité ujasnit si priority. Pokud má sloužit jako tepelná bariéra, můžeme ji klidně situovat na severní stranu. Pokud zde chcete mít co nejtepleji a hodně slunečních paprsků, tak na jih.