Kalkulace on-line Eshop oken

Co ovlivní orientace zimní zahrady

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které bychom měli při plánování stavby zimní zahrady zohlednit, je její zeměpisná orientace. Co všechno umístění zimní zahrady ovlivní?

Na sever orientovanou zimní zahradu si pořídíme, když v ní v létě nechceme přílišné horko. V teplých letních měsících nebude třeba tolik větrat a nemusíme tak přemýšlet o zastínění. Na co bychom ale neměli zapomenout, je vytápění. U zahrad otočených na sever je mimo letní měsíce větší chlad, a pokud zahradu chceme využívat celoročně, určitě se bez vytápění neobejdeme. Výhodou severní orientace je, že dům ze severní strany, tedy té nejchladnější, zaizoluje. Zimní zahrada na severní stranu se hodí například pro pracovnu, kde nechceme mít v létě přílišné teplo.

shutterstock_515836354_864_01Zahrada otočená na jih nám zajistí dostatek slunečních paprsků a tepla. Také nám může pomoci ušetřit náklady na vytápění interiéru, poznáme to na přilehlých místnostech, kde mohou být tepelné zisky dost výrazné. Slunce má velkou moc a obzvláště v letních měsících. Proto musíme pravidelně a důkladně větrat a opomenout bychom neměli ani kvalitní zastínění místnosti, které nám i rostlinám umožní snesitelnou teplotu. Bez větrání a stínění bude zimní zahrada v létě připomínat spíše saunu.

Orientace zimní zahrady na západ umožní dostatek slunečních paprsků, které na ni budou dopadat až do západu slunce. Především v horkých letních měsících se zde velmi hodí kvalitní zastínění, které tuto místnost ochrání před přebytečným dusnem a teplem. Toto umístění se hodí pro pěstování rostlin, je zde vyrovnané mikroklima a dostatečné teplo. Navíc si můžete vychutnat kouzelný pohled na zapadající slunce.

Východní strana nám zajistí dostatek slunečních paprsků, vyrovnané mikroklima a především magický výhled na vycházející slunce. To oceníte v případě, pokud vstáváte brzy ráno a chcete si vychutnat snídani ve sluncem zalitém prostoru. Tato orientace se hodí jak pro květiny, tak pro místo na pracovnu nebo jídelnu. V létě se tolik nepřehřívá a je zde příjemně.

Zimní zahrada nám zajistí oživení našeho domu, zaručí nám větší obytnou plochu a poskytne nám příjemné místo pro posezení. Dobře si tedy rozmyslete, na jakou stranu bude vaše zahrada orientovaná, aby mohla naplnit vaše představy a sny.