Kalkulace on-line Eshop oken

Dvojsklo nebo trojsklo? Jaké jsou výhody a nevýhody I.

Izolační skla jsou v mnoha domácnostech vysněným řešením. Cíl je jasný – úspora. Izolační skla zabrání únikům tepla a my ušetříme na energiích. Zároveň je snadné podlehnout dojmu, že čím více vrstev, tím lépe. Jak asi tušíte, je to celé trochu složitější. Pojďme si dvojskla a trojskla porovnat trochu detailněji.

Aby co nejefektivněji minimalizovala tepelné úniky, jsou mezery mezi tabulemi skla vyplněné argonem či kryptonem, které díky nízké tepelné vodivosti brání přenosu tepla. Zde je důležitý i kvalitní a vhodně zvolený distanční rámeček, který odděluje jednotlivé skleněné části.

chairs-clean-contemporary-1571463_1020Při výběru izolačních skel je potřeba brát v potaz řadu faktorů. Prvním z nich je, o jaký typ stavby se jedná. U pasivních domů nejčastěji volíme okna s izolačním trojsklem, mají totiž nejnižší prostup tepla, což je pro pasivní domy nezbytné. Při rekonstrukci či stavbě nízkoenergetického domu nám většinou postačí kvalitní izolační dvojskla.

Dále bychom se měli zamyslet nad světelnou propustnost námi zvolených oken. Pokud se do našeho interiéru dostane více přirozeného světla, nebudeme muset tolik používat umělá světla. Dvojskla nám dovnitř propustí více světla, trojskla naopak méně.

Díky tomu, že dvojskla propustí trochu více sluneční energie, dokáží v chladnějších měsících místnost trochu vyhřát sluneční paprsky. V zimě je to výhoda, v létě to pro nás ovšem může naopak představovat nevýhodu. I tento faktor bychom měli zohlednit. Pokud máme velkou prosklenou plochu umístěnou na jižní stranu, měli bychom mít na mysli, že dvojskla propustí více sluneční energie a my budeme prostory poté muset více ochlazovat.

U pasivních domů (nejen u nich) můžeme dokonce tyto dva typy oken zkombinovat. Na jižní stranu můžeme použít dvojskla, která sice mají vyšší teplotní ztrátu, ale teplotní zisky tuto ztrátu dokáží převýšit. Do severně orientovaných místností naopak doporučujeme zvolit izolační trojskla, která mají lepší tepelně-izolační vlastnosti. Maximalizujete tak výhody obou řešení.

Rozdílů je samozřejmě a více a tak se příště podíváme na rozdíly ve zvukové izolaci a proč musíte při instalaci trojskel myslet i na pevnost rámů a kování.