Kalkulace on-line Eshop oken

Historie dveří

Používáme je každý den a to hned dněkolikrát, nejen doma, ale i v práci a ve škole, kamkoliv jdeme, musíme projít nejdříve jimi, jsou ze dřeva, plastu i skla, moderní i velmi tradiční, těžké a mohutné, ale i automatické. O čem je řeč? Přeci o dveřích. Bez nich by totiž dům ani byt nebyli kompletní.

Vstupní vchodové dveřeJen málokterý interiér si může dovolit absensi tohoto velmi funkčního, ale v mnoha případech i estetického prvku, který zároveň funguje jako tepelná izolace. Samozřejmě, že vzhled je u dveří důležitý, vždyť dveře jsou tím prvním, co při vstupu do domu uvidí hosté. Nejen výběr kování, ale i materiál, z nějž jsou dveře vyrobeny, by měl projít důkladným výběrem majietele nemovistosti.

Historie dveří je stejně rozmanitá jako tisíce nejrůznějších jejich forem, které si ale zároveň udržují vpodstatě neměnný ráz. Používání dveří, nepočítáme-li různé náhražky dveří jako kameny, kusy dřeva nebo traviny, které k uzavření jeskyní používali naši dávní předci, se datuje až do staroegyptské éry. Právě v Egyptě, na starověkých vyobrazeních na chrámech nebo v hrobkách se setkáváme s obrazy dveří, které slouží jako historický záznam úplně prvního použití dveří a jsou tak unikátním příspěvkem do historie architektury. Klima v Egyptě bylo horké a suché a nejen kvůli bezpečnosti, ale i z obav před neustálým šířením prachu a písku a jejich vnikání do domu bylo nutné vymyslet způsob, který by vnější prostor oddělil od toho vnitřního.

Většina dveří musí být kvůli větru a dešti zarámovaná, jen tak bude zaručena jejich trvanlivost. Právě rám se tak stává rozlišujícím prvkem různých typů dveří, ať už v minulosti či současnosti. V Egyptě nehrozilo, že by material jednou zasazených dveří nějak zásadně podléhal povětrnostním podmínkám a tak byly většinou vyrobeny ze dřeva. Dřevěné dveře byly velmi jednoduché, ale svému účelu sloužily perfektně. Vlastně se jednalo jen o desky ze dřeva zavěšené na pantech.