Kalkulace on-line Eshop oken

Historie poštovních schránek

I když se to tak na první pohled nemusí zdát, naše historie by se možná ubírala úplně jiným směrem, pokud by nedošlo k rozvoji pošty. A jedním z velkých přelomů v poštovnictví je vznik poštovních schránek

Poštovní schránkaBez poštovní schránky bychom byli mnohem víc izolovaní a odkázaní na předání pošty poštovním doručovatelem. Především před vynálezem internetu zastávala poštovní schránka nezastupitelnou roli. Ale i dnes, kdy máme plnou schránku spíše emailovou než poštovní, nás potěší, když občas dostaneme pohlednici nebo dopis. Až na ty od úřadů, ty potěší málokdy.

Přestože dopisy píšeme už od antiky a s vynálezem tisku se pak ve středověku osobní korespondence dále rozvíjela a získávala na intenzitě, nebylo až do poloviny devatenáctého století běžné dopis doručit adresátovi domů.

O něco dříve šlo doručit dopis na poštu a do schránky jej hodit tam. V rakouské monarchii se poštovní schránky na poštách zavádějí od roku 1817. To vešlo v platnost nařízení, že každá pošta musí mít alespoň jednu schránku na dopisy. S vynálezem poštovních známek bylo ale nutné přijít na způsob, jak adresátovi doručit psaní či balíček, i když není zrovna doma.

To vedlo k vynálezu a zavedení domovské poštovní schránky. Známky i poštovní schránky znamenaly volnost a nezávislost v poštovních službách a doručování do schránky se stalo doménou nejen v Evropě, ale i v USA. Tam zasílání dopisů přímo k adresátovi zastřešila firma Free City Delivery už v roce 1863. Instalace schránky však nebyla povinná, přestože život zjednodušovala nejen pošťákům. To až mnohem později v roce 1923. Tím se vyřešilo vše, co do té doby bylo nejasné. Poštovní schránka zaručila, že adresát dostane svůj dopis, ať je kdekoliv.

Postupně se měnil jejich tvar i materiál, ze kterého se vyráběly. Původní schránky na poštách totiž byly dřevěné a dlouhodobě by nevydržely deštivé počasí. Proto dřevo rychle nahradil odolný kov opatřený nátěrem a později smaltem. Schránky se zvětšovaly , aby se do nich kromě dopisů vešly i noviny a časopisy, které se v 19. a 20. století masivně rozšířily a dosahovaly i milionových nákladů.

Nejběžnější typ poštovních schránek, který vydržel až do dnešních dnů je ten, který ve spodní části připomíná tunel a do které se dají snadno zastrčit noviny i měkčí balíky. Poslané dopisy jsou pak v uzavřené horní schránce chráněny před deštěm.