Kalkulace on-line Eshop oken

Historie skleněných okenních tabulí I

Úměrně s tím, jak roste popularita plastových oken, zapomíná se tak trochu na to, že vlastně ještě ne tak dávno bylo sklo velice oblíbeným a nad to i dost luxusním materiálem.

Skleněná okenní výplňV posledních letech se více, než na skleněnou výplň oken a tedy různé druhy skla soustředíme na jeho plastový rám. Plast tedy sklo čím dál tím více vytlačuje z jeho dominantního postavení v zájmu ekologie i ekonomie a možná i rychlosti naší doby, která se spoléhá na rychle obnovitelné a v ideálním případě i levné materiály. Dnes, když je sklo všude kolem nás a stává se z něj spíše obyčejnější materiál, neumíme si už ani představit, jak drahé sklo vlastně v minulosti bylo a že si ho většina lidí nemohla vůbec dovolit. To, k čemu se dnes obracíme jako k samozřejmosti, mělo v minulosti zcela jinou hodnotu.

Výroba skla nebyla žádným tajemstvím už  době římské. Jednalo se ale o náročný a zdlouhavý proces a tak se malé tabulky skla zasazovaly do dřevěných rámů. Okenní tabule byly nevelké a ke všemu ještě sklo pravděpodobně nebylo transparentní, takže okno do interiéru příliš mnoho světla nepřineslo. Okno bylo v této době považováno spíše za vysoce dekorativní prvek, funkčnost za ní trochu pokulhávala. Průsvitné okenní tabule vyrobené z čirého skla se poprvé objevily až ve třetím století našeho letopočtu. To už se totiž sklářští mistři naučili ze skla vyfoukávat jakési bubliny, které se rozdělily na půl a poté vyhladily, aby byly ploché. Do domů okny konečně vniknulo světlo.

To se ale mělo změnit s příchodem „temného středověku“, kdy byla většina starověkých technik, oblast výroby a zpracování skla a okenních tabulí nevyjímaje, pozapomenuta. V jedné oblasti se ale středověcí mistři skláři přeci jen činili. Okna katedrál byla prvotřídní, zdobené tabule i kvalitní rámy byly ale rezervovány jen pro sakrální stavby. Domy obyčejných lidí představovaly ještě méně než chudou variantou honosných oken kostelů a katedrál. Mnohdy se rolníci museli spokojit jen s dřevěnými okenicemi, což z okna nevytvářelo zrovna partnera v oblasti dokonalé tepelné izolace. Z tohoto důvodu byly okenní rámy skutečně velmi malé.