Kalkulace on-line Eshop oken

Historie skleněných okenních tabulí II.

Skleněná okna nebyla vždy tak automatickou součástí našich životů, jakou jsou dnes. V minulosti se lidstvo muselo obejít zcela bez nich, nebo se spokojit s jejich náhražkami. 

Skleněná okna nebyla vždy tak automatickou součástí našich životů, jakou jsou dnes. V minulosti se lidstvo muselo obejít zcela bez nich, nebo se spokojit s jejich náhražkami. Úplným počátkům skleněných oken jsme se věnovali v minulém článku a dnes se podíváme do středověku.

shutterstock_71677039_633Až polovina šestnáctého století přinesla nárůst obliby skleněných tabulí a okna se skleněnou výplní se tak stala relativně běžnou součástí vybavení domácností. Slovo relativně je tu důležité, stále se ještě jednalo o luxusní záležitost a skleněná výplň se do rámů oken umisťovala jen v případě těch nejdůležitějších místností v domovech vyšší střední třídy a aristokracie.

Některá skla v oknech byla v případě aristokratických sídel, kam ale jejich majitelé zavítali jen párkrát do roka, tak drahou záležitostí, že si je knížata a vévodové raději nechávali odmontovat kdykoliv, když se z panství vzdálili. Okenní tabule se pak uchovávaly ve speciálních místnostech podobných skladům, kde byly v bezpečí před nájezdníky. Takovou mělo sklo cenu. Ale vývoj postupoval a už na konci století se skleněnými okny mohla pyšnit alespoň polovina oken v domech střední třídy.

S oblibou skleněných oken klesala i jejich cena a tak se začalo sklo používat nejen jako těsnící materiál, ale i jako dekorační prvek. V sedmnáctém století mělo mnoho skleněných oken v té době velmi moderní mřížku, která byla doplněna rytinami a kresbami odrážejícími vkus majitelů domu. Nejčastějším typem oken v této době byla tak zvaná křídlová okna, která se otevírala dovnitř a tím chránila skleněné tabule před rozbitím například při náhlém poryvu větru.

Po roce 1680 nebylo neobvyklé vidět domy s okny vybavenými dřevěným rámem. Zhruba v této době byl také vynalezen systém svisle výsuvného okna. Výsuvná okna byla praktická díky tomu, že i bez jakékoli podpěry či držáku nesjížděla zpět. Výsuvná okna si na konci 17. století získala velkou oblibu. A ještě jednu novinku přinesla doba baroka – okna se začala zasklívat dvojitě.

Jako ve většině odvětví i do výroby oken přinesla velké změny průmyslová revoluce v 19. století. Okenní tabule byly při výrobě taženy ocelovými válci, což umožnilo větší rozměry i lepší kvalitu. Pro usazení tabulí se nově využívají tmely a začínají se využívat i nové způsoby kování. A odtud už je jen krůček k dnešní době, vyrobě oken plastových a vynalézání způsobů pro co nejlepší izolační vlastnosti. Ale to už každý známe.