Kalkulace on-line Eshop oken

Historie zimních zahrad

Kdo by si nechtěl užívat jaro a léto v rozkvetlé, voňavé zahradě po celý rok? Sluneční paprsky dopadající na listy rostlin, omamná vůně exotických květů a blankytné nebe nad hlavou. Už chybí jen bzukot včel a ptačí zpěv.

Zimní zahradaMít zahradu uvnitř domu je splněným přáním všech, pro koho jsou dvě roční období, v nichž se život v zahradě probudí, zkrátka málo. Zimní zahrada je ideálním řešením pro ty, kdo v ní chtějí trávit ideálně celý rok a neomezovat se rozmary počasí a nástupem chladivých podzimních a zimních dnů. V zimní zahradě můžete strávit celý rok a její krása střídáním ročních období nijak neutrpí, celoroční krása v pohodlí vašeho domova. Kde se ale nápad o zimní zahradě vlastně vzal?

Původ zimních zahrad můžeme vystopovat už v sedmnáctém století. V té době totiž představitelé evropské šlechty, kteří hledali místo pro semena exotických rostlin, začali rozšiřovat své domy a zahrady se tak staly jakýmsi prodloužením obytných místností jejich sídel. Zimní zahrady těsně přiléhaly k obytným místnostem, nebo se do nich přes obývací pokoje, nebo jídelny vstupovalo.

Zimní zahrady byly už tehdy vybaveny skleněnou střechou, která dovnitř vpouštěla sluneční světlo a udržovala konstatntí teplotu, kterou tropické a subtropické rostliny vyžadovaly. Zimní zahrady v období od sedmnáctého do devatenáctého století byly často stavěny v klasickém nebo gotickém stylu, který z posezení v zahradě dělal romantický zážitek. Některé ze zimních zahrady byly čistě privátní záležitostí, ale jiné byly otevřeny široké veřejnosti.

První veřejná zimní zahrada byla pro zájemce o exkurzi do exotického světa květin a vůní otevřena v roce 1842 v londýnském Regent´s parku a sloužila pak hned několika účelům. Pořádaly se v ní večírky, výstavy květin, nebo společenská shromáždění. Další ohromná zimní zahrada, tedy jakýsi veliký skleník, byla rovněž postavena v Londýně. Skleněná budova nazvaná Crystal Palace ale bohužel vyhořela. Do té doby však sloužila veřejnosti a byla pýchou architekta sira Josepha Paxtona.