Kalkulace on-line Eshop oken

Hliník a jeho použití

Hliník neboli aluminium je chemický prvek, který je v chemické tabulce prvků značený symbolem Al. Hliník je velmi často užíván v domácnostech a možnosti jeho využití jsou tak široké, že si někdy ani neuvědomíme, kde všude se s ním setkáváme.

Hliníková oknaJe to stříbřitě bílý, měkký, nemagnetický, tvárný kov a právě tyto jeho vlastnosti ho řadí k populárním kovům. Hliník můžeme najít v přírodě, ve skutečnosti tento zajímavý kov představuje asi 8% zemské kůry, čímž se stává třetím nejvíce zastoupeným prvkem hned po kyslíku a křemíku. Co se týká zemské kůry, je hliník absolutní jedničkou. Hliníkový kov je chemicky reaktivní, jeho přirozené vzorky jsou velmi vzácné, zato ho můžeme najít ve vice než 270 různých minerálech. Hlavní hliníková ruda nese jméno bauxit.
 
Hliník je pozoruhodný hlavně z hlediska nízké hustoty kovu a své schopnosti odolávat korozi díky fenoménu, který nazýváme pasivace. Hliník a jeho slitiny jsou životně důležité vpodstatě pro celé lidstvo. Nejvíce se hliník užívá v leteckém průmyslu, storjírenství a důležitý je i v dopravě a konstrukcích, jako jsou fasády budov a okenní rámy. Právě okna a zábradlí jsou nejčastěji vyrobená z hliníku. A jaké z toho pro uživatele plynou výhody? Hliníkový profilový systém je výjimečný v univerzalitě svého využití, hodí se nejen pro rodinné domy a byty, ale i administrativní budovy a průmyslové stavby.

Hliníková okna, dveře, ale i výše zmíněná zábradlí se mezi zákazníky těší nebývalé popularitě. Nejen, že je design hlíníkových profilů velmi reprezentativní, ale jejich životnost je prakticky neomezená. Okna i zábradlí vyrobená z hliníku jsou nebývale pevná a tvarově stálá, a proto stále více vyhledávaná nejen jednotlivými firmami, ale i domácnostmi. Majitelé staveb aspirujicí na využití výhod hliníkových profilů si jsou dobře vědomi možností ekologické i finanční šetrnosti, které tato varianta umožňuje a přináší.