Kalkulace on-line Eshop oken

Jak důležité je správné větrání zimní zahrady?

Pokud máte doma zimní zahradu, jistě potvrdíte, jaký skvělý pocit to je, když se v ní pohodlně usadíte a čtete si svoji oblíbenou knihu, nebo když si s rodinou vychutnáváte z tepla zimní zahrady západ slunce.

Pokud máte doma zimní zahradu, jistě potvrdíte, jaký skvělý pocit to je, když se v ní pohodlně usadíte a čtete si svoji oblíbenou knihu, nebo když si s rodinou vychutnáváte z tepla zimní zahrady západ slunce.


Zimní zahrada má celou řadu výhod. Rozšíří zastavěnou plochu domácnosti, kde vytváří vlastně další pokoj. Skvěle se v nich relaxuje, protože propojují pohodu domova s přírodou venku.


winter-garden-2721404_1280_1280Abyste si ale mohli zimní zahradu nerušeně užívat, je potřeba o ni také správně pečovat. Velmi důležité je kvalitní a dostatečné větrání, hlavně z toho důvodu, aby se netvořily plísně.


Zvlášť v případě, že máte zahradu orientovanou na jih, je třeba velmi pečlivě dbát na větrání, z jihu totiž mají sluneční paprsky největší sílu a svítí nejdéle. Interiér se tedy může přehřívat a uvnitř se pak může udržovat přílišná vlhkost. Teplotu a cirkulaci vzduchu můžete omezit výběrem vhodných materiálů.


U střech se často volí reflexní sklo, které nepropouští teplo – hlavně v letních měsících k prohřátí prostoru bohatě stačí, když teplo projde stěnami. I s ohledem na cirkulaci vzduchu je lepší, když střechou zahrady proniká méně tepla.


Skla na stěnách bývají nejčastěji izolační dvojskla nebo trojskla. Záleží na umístění a orientaci zahrady. Běžná skla jsou pro ni nevhodná, protože nemají dostatečné tepelně izolační vlastnosti.


Větrat se v zimní zahradě dá více způsoby. Větrání si můžete hlídat sami a pravidelně otevírat okna do průvanu. K dispozici jsou také řešení s posuvnými větráky nebo větracími mřížkami. Další možností je nucený oběh vzduchu pomocí ventilátoru.


Dnes už můžete větrání svěřit i automatice. Okna napojíte na senzory a regulaci pak řídí inteligentní systémy. Větrání se v takovém případě může řídit časem nebo sladit s teploměrem a vlhkoměrem a spouštět se podle podmínek uvnitř zahrady.


Na pravidelné větrání pamatujte i v chladných měsících. Rozdíly v teplotách uvnitř a venku mohou být vysoké a stejně tak riziko srážení vlhkosti. Svoji roli hraje i to, zda máte zimní zahradu vytápěnou, či nikoliv. V každém případě je lepší vyvětrat i ve větší zimě, než riskovat vznik zdraví škodlivých plísní.


Mějte na paměti, že při nadměrné vlhkosti se také rychleji znehodnocují materiály, které pak hůř vypadají, ale co hůř, snižuje se i jejich životnost.