Kalkulace on-line Eshop oken

Jak správně větrat s plastovými okny? 

Plastová okna jistě skýtají velké množství výhod, je ale třeba počítat i s úskalími jejich instalace. Plastová okna jsou tak populární ze dvou důvodů. Mají zpravidla delší životnost a plní to co slibují – perfektní těsnění - na sto procent.

Větrání s plastovými oknyDokonalé těsnění však může přinést řadu problému, zvláště pokud jste nebyli s klasickými dřevěnými okny zvyklí pravidelně větrat.  Už se nemůžete spoléhat, že skrze okno vždy nějaký vzduch projde, jak to bylo zvykem u dřevěných. Při dobře zavřeném plastovém okně do interiéru neprojde nic. Žádný hluk, teplo či chlad, ale ani čerstvý vzduch. Proto je nutné správně větrat. Do interiéru nejen pustíte svěží vzduch, ale předejdete tím mnoha nepříjemnostem jako jsou například plísně, které se ve špatně větraných místnostech tvoří. 

Správná vlhkost by se v domácnosti měla pohybovat okolo 50%, což je možné kontrolovat pomocí vlhkoměru. Pokud na něm svítí větší číslo, je třeba vyvětrat a vpustit do bytu čerstvý vzduch. A jak větrat správně a efektivně? Nejčastější chybou je pouhé vyklopení křídla okna, takzvané větrání „na ventilačku“.

Tento způsob větrání je nedostatečný a hlavně neúsporný. Z bytu uniká teplo a vzduch se vyměňuje jen velmi pozvolna. Větrat je nutné s oknem otevřeným dokořán a to tak, aby se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř vyrovnaly s tou venkovní. Proces je třeba opakovat několikrát denně a otevřít plně okno na dobu pěti až deseti minut, aby byla cirkulace vzduchu co největší.

Ale jak větrat, když třeba odjíždíte na víkend? V případě, že odjíždíte a dům zůstane delší čas prázdný, nezabedňujte okna a dveře, ale otevřete alespoň v některých místnostech mikroventilaci. Váš majetek zůstane dostatečně chráněný a vy tímto jednoduchým opatřením předejdete tvorbě plísní, jejichž likvidace je náročná jak časově, tak finančně.