Kalkulace on-line Eshop oken

Jak vybrat motor pro posuvné dveře

Posuvné dveře najdou své místo nejen v obchodech, fabrikách, administrativních budovách, ale i na spoustě jiných míst. Nabízejí komfort a flexibilitu při otevírání dveří bez nutnosti braní za kliku.

Je důležité si pořádně rozmyslet, jaký účel mají dveře splňovat, kde budou umístěny, kolik prostoru pro ně bude a kolik křídel budou mít. Posuvné dveře můžeme rozdělit do kategorií lineárních, teleskopických, oválných, rohových a multifunkčních. Lineární jsou klasikou, užívají se všude tam, kde máme dostatek místa. Jsou elegantní a jednoduché.

shutterstock_608916200_745

Teleskopické dveře jsou ideální tam, kde chceme mít dostatek místa na vstup, ale nemáme moc prostoru. Oválné automatické dveře kladou větší důraz na architekturu, jsou prostornější, otevírací šířka je zde až o čtyřicet procent větší než u dveří lineárních. Rohové dveře mají využití hlavně tam, kde je třeba opticky podtrhnout moderní vzhled budovy. Díky tomuto řešení si zajistíte stylový a pohodlný vstup.

 

Multifunkční automatické dveře nabízejí širokou škálu užití. Hodí se například do klubů, koncertních sálů, nebo do sportovních hal. V případě potřeby, se mohou k průchodu využít všechna křídla. V opačném případě lze některá křídla uzamknout a tak omezit příliv návštěvníků. Je možné různě kombinovat, která křídla se uzamknou a která se otevřou.

 

Až budeme mít jasno o vzhledu, vybíráme posuvný systém a motory. Řídíme se i vahou křídel a jejich počtem nebo hlučností motoru v posuvných dveřích, aby na tišších místech nerušil svým provozem. Při výběru musíme zohlednit i to, zda chceme rozdílnou otevírací šířku v letním a zimním období. To může být výhodné z hlediska úspor. V zimním období je mnohdy ekonomicky výhodnější zmenšit možnou otevírací šířku. Pokud takto uvažujete, vyberte si motor, který rozdílnou šířku umožňuje.

 

Šířka prostoru pro vstup hraje velikou roli. A pochopitelně všechny posuvné systémy nenabízejí stejnou otvírací šířku. Musíme proto zohlednit, k jakému účelu budou dveře užívány, zda pro vstup lidí, nebo nějakého rozměrnějšího zboží. Uvažte i počet procházejících. Pokud budou dveře na frekventovaném místě, bude jimi chodit hodně lidí a budou se ve dveřích potkávat, zvolte širší otevírání. Zajistíte tím, že dveřmi může projít více lidí najednou.

 

V neposlední řadě hraje při výběru správného systému do posuvných dveří roli kvalita použitého materiálu. Rozhodně je lepší investovat do kvalitních dveří, jen uvažte, posuvné dveře musí zvládnout i porci několika stovek otevření každý den. Delší životnost a méně častý servis tak brzo finančně převáží nad pořizovacími náklady.