Kalkulace on-line Eshop oken

Jak zastínit lodžii a velká okna, aby se interiér nepřehříval

Obzvláště v letních horkých měsících oceníme kvalitní zastínění zasklené lodžie nebo velkých oken. Právě při tropických dnech jimi vniká do bytu sluneční svit, a ten teplotu uvnitř zvedá hned o několik stupňů. Soustředit bychom se v horkém počasí měli na účinné větrání a dostatečné zastínění.

Obzvláště v letních horkých měsících oceníme kvalitní zastínění zasklené lodžie nebo velkých oken. Právě při tropických dnech jimi vniká do bytu sluneční svit, a ten teplotu uvnitř zvedá hned o několik stupňů. Soustředit bychom se v horkém počasí měli na účinné větrání a dostatečné zastínění.

 

Ideální je teplo zadržet ještě před tím, než se dostane ke sklu. To nejlépe umí venkovní žaluzie či rolety. Ty zachytí teplo a světlo dostatečně brzy a udrží interiér chladný. Výhodou tohoto typu zastínění je i to, že umožňuje otevření oken, takže můžeme mít uvnitř soukromí a přítmí a zároveň větrat. Pokud ale okno otevřete za horkého dne, teplo si sami pustíte dovnitř, takže opatrně.

venkovni-zaluzie-03_400

Venkovní stínění však nelze připevnit všude, proto si předem zjistěte, jestli to u vás doma je možné. Rolety bývají ovládány jak kličkou, tak motory s vypínačem nebo dálkovým ovládáním, jejich obsluha je tedy velmi jednoduchá.

 

Další variantou jsou vnitřní žaluzie. Ty jsou v dnešní době zřejmě nejrozšířenější. Jedním z důvodů je přijatelná cena a také jednoduchá instalace. Žaluzie dokáží zabránit slunečnímu záření, aby se dostalo dovnitř, avšak nezadrží tolik teplého vzduchu. K dostání jich je nepřeberné množství, od hliníkových přes dřevěné, látkové a plissé žaluzie, což je v podstatě naskládaná technická textilie.

 

Pokud chcete doma dostatek světla, na našem trhu jsou k dostání i látkové rolety, které dokáží pohltit část tepla, ale zároveň propustí dostatek slunečního záření, takže interiér bude stále příjemně prosvětlený. Tento typ stínění propůjčí každé domácnosti moderní a elegantní vzhled. Určitě nepodceňte kvalitu textilie, méně kvalitní může časem vyblednout, což je hlavně u vzorovaných látek škoda.

 

Všechny druhy žaluzií a rolet jsou k dostání ve velkém množství barev, je tedy z čeho vybírat. Vemte v potaz jak estetickou, tak praktickou stránku. Tmavší odstíny pohltí teplo, které se z nich později sálá ven, mohou tedy pokoj zásobovat teplem i poté, co venku klesne teplota. Příjemné v zimě, v létě moc ne. Světlejší odstíny naopak teplo nepohlcují, ale odrážejí ho. Důležitou součástí každého stínícího materiálu je vrstva, která odráží světlo. Je dobré zvolit kvalitu, která zajistí, že sluneční paprsky skutečně nebudou interiér ohřívat.

 

Vždy je důležité si důkladně promyslet, co od žaluzií skutečně očekáváte a podle toho si vybrat daný typ. Univerzální rada však zní – pokud chcete interiér hlavně ochladit, sáhněte po venkovním stínění. Pokud vám jde spíše o stín, budou vám stačit vnitřní žaluzie či rolety a ušetříte.