Kalkulace on-line Eshop oken

K čemu slouží panikové kování dveří?

Všichni známe z dramatických filmů vychytávku, kdy lidé prchají z nějakého důvodu z budovy. Nemusí zápasit s žádným zámkem, prostě zaberou za příčnou hrazdu na dveřích a ty se otevřou, aniž by je musel někdo odemykat.

Tyto hrazdy bývají i v obchodních centrech, firmách a administrativních budovách a slouží jako únikový východ při nějaké nenadálé, stresující, nebo nebezpečné situaci. Jsou pojistkou, když nastane panika a jde o vteřiny. Odtud tedy název panikové kování.

panikov_kovn_737Dveře disponující tímto druhem kování je možné otevřít zvenku pouze v případě, že jsou dveře odemčené. Když jsou zamčené, otevřeme je pouze zevnitř.

Toto řešení přijde vhod nejen v případě nouze, ale také když s námi bydlí lidé s omezenou schopností pohybu, pro které je složité trefit se klasickým klíčem do zámku. Za použití této kliky jen zaberou a mohou si i zamčené dveře otevřít. Zde je třeba při výběru zohlednit to, jakou sílu musíme na otevření takových dveří vynaložit. Pokud budou dveře užívat i lidé slabší, vždy bychom to měli vzít v potaz a podle tohoto kritéria vybírat.

Panikové kování je důležité zejména na veřejných místech, kde by jistě nemělo chybět, dá se ale použít i v domácnostech. Nemusíte si ani pořizovat příčnou hrazdu, kterou známe z kin a obchoďáků. Na trhu jsou i panikové kliky, které interiér nebudou esteticky nikterak narušovat. Na vnější straně je možné doplnit ji i madlem, nebo klasickou koulí. Pro každý typ dveří je vhodná jiný klika – jsou tedy k dostání jak pro plastové, tak dřevěné či kovové.

Panické kování je k dostání pro dvoukřídlé i jednokřídlé dveře, takže může být nainstalováno prakticky kamkoli.

Při výběru toho správného kování bychom měli vzít v úvahu životnost a údržbu. Toto kování také nesmí poškodit požární odolnost dveří a kouřotěsnost. Zámek musí být bezpečnostní. Podle certifikace kování se také ujistíme, že kupujeme opravdu kvalitní výrobek.