Kalkulace on-line Eshop oken

Okenní parapety

Tyto doplňky je třeba promyslet a správně zakomponovat do architektonického stylu Vašeho domu či bytu, aby nepokazily celkový vzhled a zvýšily celkovou užitnou hodnotu celého okna.

Při výměně starých oken za nová plastová nebo při stavbě nového domu lidé většinou uvážlivě zvažují, jaký typ profilu zvolit, jestli dvojsklo nebo trojsklo, jaká barva profilu se jim bude nejvíce hodit do interiéru jednotlivých pokojů. To je samozřejmě dobře, ale často se stává, že již není věnováno dostatek času volbě doplňků, jako jsou parapety, volbě stínících prvků, problému obrany proti nechtěnému hmyzu, umístění okenního sušáku, atd. Což je značná škoda, protože i tyto doplňky je třeba promyslet a správně zakomponovat do architektonického stylu Vašeho domu či bytu, aby nepokazily celkový vzhled a zvýšily celkovou užitnou hodnotu celého okna.

 

Co se týče parapetů, je třeba je rozdělit na vnitřní a vnější, protože na každý máme jiné požadavky na funkčnost a také na estetiku.

 

U vnitřních parapetů bychom měli především zvážit, zda chceme plastový nebo dřevotřískový. Mezi hlavní výhody standardních plastových parapetů patří, že mohou být použity do všech vnitřních prostor, jsou odolné proti poškrábání, deformacím, slunečnímu záření i vodě. Co se týče barevnosti tak kromě bílé barvy jsou možné i různé odstíny dřeva, či imitace mramoru. Pokud máte přesné představy o barvě vnitřního parapetu a u standardního plastového jste ji nenašli, nezoufejte, můžete ještě zvolit plastové parapety s foliovaným povrchem, které například nabízí jedlově zelenou, krémově bílou, antracitově šedou či ocelově modrou barvu.

 

Vnitřní parapet 1

 

Vnitřní dřevotřískové parapety se vyznačují především svou pevností a proto je možné je použít i v místech, kde parapet není podepřen po celé své délce. Jsou vyrobeny z kvalitní dřevotřísky, která zaručuje odolnost proti poškrábání i domácím čističům. Vhodnou barvu vnitřního dřevotřískového parapetu můžete zvolit z následujících barev: aluminium, bílá, bud, mramor, tmavý dub, světlý dub, třešeň a zlatý dub. Boky parapetu jsou ukončené plastovou krytkou nebo na přání zákazníka mohou být nalaminované. Celkově můžeme říci, že vnitřní parapety jsou oblíbené pro svou variabilitu a jednoduchou údržbu a montáž.

 

Vnější parapety jsou vyráběny z hliníkových profilů, což zaručuje vysokou odolnost a stabilitu. Povrchová úprava parapetu je vypalovaná prášková barva nebo elox. Díky tomu povrch parapetu nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, jako jsou například nátěry. Vybrat si můžete mezi taženým a ohýbaným vnějším hliníkovým parapetem. Ohýbaný parapet můžeme označit jako ekonomickou variantu, která je dostupná pro všechny, přičemž zaručuje kvalitu a trvanlivost. Tažené parapety jsou díky své silnější tloušťce staticky odolnější a snesou i ty nejtvrdší povětrnostní podmínky.