Kalkulace on-line Eshop oken

Proč dochází k rosení oken a jak proti němu bojovat 

Rosení oken patří k jednomu z nejčastějších problémů, se kterými se musí domácnosti potýkat. K tomuto jevu dochází především v chladnějších ročních obdobích. Venku je zima, v bytě naopak vytopeno a vlivem velkého teplotního rozdílu se okno zapaří zevnitř.

Zamlžená okna nebývají projevem špatného materiálu, ve většině případů je tomu právě naopak! Dochází k tomu v místnostech, kde jsou kvalitní a dobře utěsněná okna a kde je zároveň vyšší teplota vzduchu a zpravidla i vyšší vlhkost. Tato vláha při kontaktu se studenějším okenním sklem kondenzuje a okna se rosí.

blur-clean-clear-989941_800Většina z nás řeší tento jev otřením okna. Je třeba upozornit ale i na další komplikace, kterým bychom se měli snažit předcházet. Nebezpečí spočívá v tom, že pokud se někde sráží přebytečná vlhkost, mohou vznikat plísně. Z tohoto důvodu je velmi důležité správně a dostatečně často větrat.

Nejúčinnějším způsobem je, několikrát, přibližně čtyřikrát za den, otevřít okna do průvanu. Takové větrání má trvat mezi čtyřmi a deseti minutami. Za tak krátkou dobu se nestihnou ochladit stěny, vzduch se ale stihne vyměnit. Tímto způsobem se vlhký vzduch dostane ven, nedochází ale k větším tepelným ztrátám v místnosti. Sušší vzduch se také rychleji vytápí a naopak vlhčí vzduch v nás nevzbuzuje pocit chladu.

Na správné větrání bychom se měli zaměřit hlavně v místnostech, kde je riziko vlhka vyšší, jako například v kuchyni, koupelně, na toaletě, nebo v pokojích s větším množství květin. V kuchyni můžeme vlhkost účinně eliminovat tím, že budeme vařit pouze se spuštěnou digestoří a hrnce budeme mít při vaření vždy přikryté pokličkami.

Náchylnější k rosení jsou i prostory, ve kterých často pobýváme. Člověk totiž z těla vypouští nezanedbatelné množství vody.

Okna se nemusejí rosit jen zevnitř. Může k tomu docházet i uvnitř izolačního skla. Pokud se nám v těchto místech vyskytuje vlhkost, je to zapříčiněno netěsností skla. Může být způsobena chybnou výrobou či montáží. Když se s tím setkáme, měli bychom kontaktovat dodavatele. Chyby z výroby sami nevyřešíme, ovšem kvalitní dodavatel nám zajistí reklamaci a rychlou a profesionální výměnu.

Méně časté je také rosení oken zvenčí. K tomu dochází, pokud je teplota venku vyšší než v budově a zároveň je i vysoká vlhkost vzduchu. Tento vzduch při styku s chladnějšími okenními skly kondenzuje a okna se zarosí. K tomuto jevu často dochází, pokud máme kvalitní skla s nízkou tepelnou propustností. Sklo v těchto případech totiž není zahříváno únikem tepla z místnosti. Zde ovšem záleží i na cirkulaci vzduchu.

Pokud se okna rosí i vám, rozhodně situaci nepodceňte a zkuste si analyzovat, proč k rosení dochází? Málo větráte? Příliš vlhký vzduch v místnostech? Špatná konstrukce oken? Snažte se nalézt řešení dříve, než se vám v domě usadí plísně.