Kalkulace on-line Eshop oken

Proč je před zasklením lodžie či balkónu důležité zkontrolovat jejich stav

Zasklená lodžie představuje spoustu výhod pro své uživatele. Nejen, že zvětší obytnou plochu bytu, ale chrání jej před větrem, deštěm, prachem a hlukem. V neposlední řadě je ochranou před zloději a v zimě funguje jako tepelná izolace, takže šetří finanční prostředky.

Pokud přemýšlíte o tom, že si necháte zasklít váš balkon či lodžii, je dobré pamatovat na několik věcí. Před zahájením rekonstrukce je potřeba vyřídit administrativu a zohlednit skutečnosti, které zajistí bezpečné a pohodlné užívání těchto prostor.


shutterstock_261886463_693Ze všeho nejdříve doporučujeme zajít na příslušný obecní úřad a zde se informovat, zda bude stačit podat ohlášku, nebo je nutné splnit nějaké další formality. Požadavky se liší úřad od úřadu. Někde stačí ohláška, jinde je potřeba i stavební povolení. Proto je nejlepší zeptat se rovnou kompetentního úředníka. Zde vám také řeknou, co vše musíte doložit. V případě, že nemovitost není vaše, musíte mít souhlas majitele nebo společenství vlastníků.


Poté by k vám měl přijít odborník a zkontrolovat stav balkónu či lodžie. Celá konstrukce je totiž relativně těžká, a pokud by byl balkón ve špatném technickém stavu, nebylo by poté jeho užívání bezpečné. Tento odborník může doporučit například rekonstrukci či zateplení balkónu. Tato revize je opravdu velmi důležitá, aby byla zajištěna nezbytná bezpečnost. Sklěněné výplně váží na každý svůj metr četvereční i desítky kilo váhy. Stav balkonu tak může ovlivnit i to, jak silné sklo a jaký materiál rámu budete moci použít.


Dva základní typy zasklení jsou rámové a bezrámové. Rámy bývají nejčastěji z hliníkových slitin, výjimkou nejsou ovšem ani dřevěné a plastové. Tyto systémy mohou být složeny z jednoho až osmi posuvných křídel. Ta se díky kolejnicím dají libovolně otvírat. Navíc bývají tyto systémy uzamykatelné, takže se budete ve svém bytě díky tomu moci cítit bezpečněji.


Bezrámové systémy mají velikou výhodu v tom, že žádná konstrukce nebrání výhledu. Prostor tak působí otevřeněji a majiteli nic nebrání v tom, aby si užíval okolní krajiny bez omezení. Existuje nepřeberné množství typů tohoto zasklení, čímž si uživatelé mohou zajistit otevírání a posouvání skleněných tabulí přesně podle svých představ.


Velmi důležitá je i kvalita použitých materiálů a provedení. Skleněná konstrukce by měla dobře těsnit, aby dovnitř nešla zima. V neposlední řadě bychom si měli dát pozor na odtok vody. Drenážní otvory v dolních kolejnicích odvedou jak dešťovou vodu, tak tající sníh, což je velmi důležitý faktor pro funkčnost a dlouhou životnost systému. Zasklené lodžie a balkóny bývají také velmi náchylné na vznik plísní. Měli bychom tedy důkladně dbát na větrání.


Pokud vezmeme v potaz tyto okolnosti, nic už nám nemůže zabránit, abyste si užili východu či západu slunce v bezvětří zaskleného balkónu.