Kalkulace on-line Eshop oken

Proč je zvuková izolace oken důležitá?

Jen málokdo z nás je hrdým majitelem domku na samotě pod lesem, kde jsou jediným zdrojem hluku šumící smrky a zpívající ptáci. Většina z nás bydlí v bytové zástavbě v širším centru měst nebo na sídlištích blíže k periferii. 

Hluk je v současnosti častým předmětem stížností obyvatel. Ať už se jedná o ten průmyslový, tedy hluk projíždějících aut, tramvají či vlaků, hluk ze staveb a podobně, či komerční, kam můžeme zařadit hluk z barů nebo hospod. Hluk může být i privátní, tedy ten, který pochází od sousedů mimo bytový dům.

shutterstock_641830741_810 

Pokud žijete v rušné části města, třeba u frekventované silnice, běžný hluk před vašimi okny může dosahovat až hodnoty mezi 70 a 90 decibely. Někdy projíždějící auta a motorky dokonce zvedají hodnotu hluku až na 98 decibelů. Přitom maximální úroveň hluku pro klidný spánek by se měla pohybovat někde kolem 30 decibelů.

 

Pokud zavřete obyčejné okno, rozhodně nemáte záruku, že hluk ulice nebude součástí vaší domácnosti. Jediným možným řešením je instalace plastových oken. Plastová okna jsou velmi populární nejen díky tepelně izolační funkci, ale jsou i perfektní ochranou před hlukem zvenku.

 

Schopnost plastových oken tlumit hluk přicházející z vnějšího zdroje je vyjádřena indexem neprůzvučnosti Rw, který je udáván v decibelech. Logicky tedy - čím vyšší index, tím lepší zvukově-izolační vlastnosti okna a tím méně hluku je do interiéru vpuštěno. U klasických oken v panelových domech, tedy u těch, která mají jen jednoduché zasklení, je hodnota vzduchové neprůzvučnosti asi 20 decibelů. Při použití okenního zasklení se standardním dvojsklem se hodnota zvukové neprůzvučnosti zvedá až o 12 decibelů, tedy na 32. Náročný zákazník si může nechat nainstalovat dokonce akustická okna s hodnotou 44 decibelů. Dejte tedy sbohem probdělým nocím a rušným ránům i při zavřených oknech.

 

Proč se to vyplatí? Dlouhodobé vystavení hluku má totiž pro lidský organismus velmi neblahé následky. Přizpůsobení se hluku je prakticky nemožné a dlouhodobý život v hluku může vést dokonce k depresím nebo častějšímu výskytu infarktu.