Kalkulace on-line Eshop oken

Životnost plastových oken a dveří

Plastová okna i dveře si většina z nás volí nejen podle ceny a vzhledu, ale i kvůli životnosti. Říká se, že plastová okna vydrží všechno. Dokonce se říká, že se o ně nemusíte starat, že jsou bezúdržbová. Je to pravda? Skutečně jsou tato okna nesmrtelná?

Jejich životnost je skutečně dlouhá. Teoreticky by nám mohla sloužit i přes padesát let. Lidé si ale většinou mění okna mnohem dříve. Důvodem bývá postupující vývoj technologií, a tak se zhruba po dvaceti až pětadvaceti letech finančně vyplatí okna vyměnit za nová a úspornější.


shutterstock_641830741_810_01A co se bezúdržbovosti týká... je pravda, že ve srovnání například s dřevěnými okny nevyžadují plastová okna téměř žádnou práci. I tak bychom ale měli okna dvakrát až třikrát ročně umýt a zbavit nečistot a prachu. Při mytí věnujte pozornost i stavu těsnění, to je totiž nejnáchylnější na opotřebení. Pokud je utržené, deformované, nebo při zmáčknutí zůstane promáčklé, nechte jej vyměnit. Výrazně tak zvýšíte životnost okna jako celku.


Pozornost alespoň jednou ročně si zaslouží i kování. Konkrétně jeho promazání. Stav okna může negativně ovlivnit i neopatrné zacházení. Okna nesmíme nijak páčit, třískat s nimi a podobně.


Dalším zásadním faktorem, který ovlivňuje životnost plastových oken i dveří, je kvalita výrobku a jeho odborná instalace. Důležité jsou jak materiály (rám, sklo, těsnění),tak i značka kování. Certifikáty kvality zde jistě na škodu nejsou. Přečtěte si reference nejen na firmu, která bude instalaci provádět, ale i na výrobce. Je lepší investovat čas a vše si ověřit a získat tak okna a dveře, co nám opravdu vydrží, než muset za pár let řešit další výměnu.