Povrchové úpravy plastových oken

Pokud si vybíráme plastová okna, naším prvním kritériem jistě bude kvalita materiálu, funkčnost a profesionální instalace. Na co bychom ovšem také neměli zapomínat, je povrchová úprava.

Ta nám pomůže zvýraznit elegantní a nadčasový vzhled. Plastová okna nemusí být pouze bílá. V dnešní době existuje na trhu nepřeberné množství možností. Kvalita materiálů a dobrá tepelná i zvuková izolace jsou hlavními parametry při výběru oken, ale i vzhled je neméně důležitý. Koneckonců okna nikam neschováte a každý je uvidí. Návětěvy, sousedé, lidé z ulice. Proto mějte na zřeteli i barvu okna, jak sedí k barevnému tónu fasády a u vzorovaných rámů i kvalitu jejich barevného zpracování.


facade-828984_1280_1280Zřejmě nejvíce oblíbenou variantou po bílé barvě je dekor dřeva. Tím dosáhneme vzhledu jako u výrazně dražší varianty - dřevěných oken. Díky probarveným plastovým profilům často laik neodhalí, že se nejedná o dřevo a to ani při otevřených oknech. Že je u této varianty z čeho vybírat prozradí celá paleta dřevěných odstínů. Každý si tak může vybrat přesně podle svých představ. Snadno tak docílíte toho, že bude dekor okna ladit s fasádou. Dekor je na okno nanesen skrze akrylátovou fólii, která je odolná proti mechanickému poškození i UV záření. Samozřejmě je imunní i vůči dalším negativním vlastnostem dřeva - stárnutí, černání nebo nutnosti obnovovat ochranné nátěry.


Designově velmi zajímavou možnost představuje imitace hliníku, která celé stavbě propůjčí originalitu a nadčasovost. Tato varianta se hodí zejména do novostaveb, u kterých dominují jednoduché tvary, velká okna a bílá či šedá fasáda. Za aluminiovým efektem stojí použití reflexního pigmentu, který se přidává do speciální třívrstvé kašírované fólie. I zde je na výběr z několika odstínů, takže rám můžete sladit s barvou skla a fasády.


Povrchové úpravy okenních profilů se extrudují, což je v podstatě vytlačování, kdy je plast za pomocí teploty a tlaku roztaven a posléze vytlačen do požadovaného tvaru. Tyto profily se následně nakašírují fólií. Právě díky těmto fóliím získají například dekor dřeva.


Dále je možné okno nalakovat v podstatě jakoukoliv barvou, kterou chceme na naše okna použít. Naše fasáda tak nemusí být přerušena výrazným skokem, ale může pokračovat i okenními rámy, nebo s nimi naopak kontrastovat, fantazii se meze nekladou. Každý dům či byt se tak může stát unikátem.