Který ze tří druhů distančních rámečků vybrat?

Při výběru nových oken bychom neměli zapomínat na vhodné využití distančních rámečků. Ty pomáhají nejen udržovat stejnou vzdálenost mezi jednotlivými tabulemi izolačních skel, ale také zlepšují tepelně-izolační vlastnosti oken a zvyšují jejich životnost. Jsou vyrobeny z tepelně málo vodivých materiálů, aby se zamezilo úniku tepla z domácnosti.

Prostor mezi vrstvami izolačního skla je vyplněn plynem (například argon a krypton), které pomáhají zajišťovat izolační vlastnosti skla. Použití distančních rámečků zamezuje úniku tohoto plynu a tak prodlužuje životnost oken a udržuje kvalitu jejich tepelné izolace. Zároveň zabráňuje i vzniku vlhkosti.


Na trhu jsou tři druhy materiálů – hliníkové, nerezové a plastové.


swisspacer-inside_web_456Protože hliník má poměrně velkou tepelnou vodivost, bývají v dnešní době rámečky z tohoto materiálu používány hlavně kvůli nižší pořizovací ceně. Nerezové distanční rámečky mají několikanásobně nižší tepelnou vodivost a jsou proto vhodnější volbou než hliník.


Plastové distanční rámečky nazýváme též teplé distanční rámečky. Tyto rámečky pomáhají vyrovnat tepelné rozdíly a tím mají zabránit kondenzování vody a orosení skla. U plastových oken se totiž v zimním období často setkáváme s tím, že se skla rosí, jsou vlhká a vyžadují proto častější údržbu. Pokud nejsou správně opečovávána, snižuje se jejich životnost a hrozí vznik plísní, které jsou zdraví škodlivé. Díky těmto rámečkům se vytvoří o další izolační vrstvu víc, takže šetříme i energie.


Například distanční rámeček TGI je z plastu a je potažen tenkou vrstvou ušlechtilé oceli, čímž je zajištěno, že vlhkost neproniká do meziskelního prostoru a že plyn neuniká do prostoru. Jako další výhodu můžeme zmínit schopnost ohýbání v rozích, tím se vytvoří velmi účinná nepropustná bariéra.


Do velmi kvalitních okenních systémů doporučujeme použít rámečky Swisspacer, které mají nadstandardní izolační vlastnosti a můžeme je označit za špičku na trhu.
Technologie se ale neustále vyvíjejí, takže doporučujeme se vždy poradit s odborníkem, který pomůže vybrat správný typ podle vašich požadavků a možností.


Díky správnému a kvalifikovanému použití rámečků můžeme ušetřit na vytápění až 5 % nákladů na teplo