Plastová versus hliníková okna

Jste rozhodnuti pořídit si nová okna, ale nevíte jaká? Zorientovat se na dnešním trhu, kde je k dostání obrovské množství všemožných variant, není jednoduché.

Nová okna nejsou levnou záležitostí a jde o investici na delší dobu, takže bychom měli zvážit nejen jejich tepelně-izolační vlastnosti, ale i jejich vzhled a náročnost na údržbu. Čím se liší dva nejzákladnější typy? jaká jsou pozitiva a negativa plastových a hliníkových oken?


house-22527_1280_1280Plastová okna poskytují výborné tepelně-izolační vlastnosti, hodí se téměř ke všem stylům stavby a jsou výrazně levnější než okna hliníková. Nejsou vždy tak účinná proti větru. Jde rozhodně o nejprodávanější typ oken, i když nepatří mezi nejekologičtější. Tato okna vynikají barevnou stálostí a jsou nabízena v širokém spektru dekorů.


Hliník má na rozdíl od plastových oken vyšší tepelnou vodivost, což dříve znamenalo tepelnou ztrátu. Postupem času se ale začalo pracovat na zlepšení vlastností výrobků a výsledkem jsou okna, která vyhovují i té nejnáročnější klientele.


Plastová okna můžeme najít téměř všude, naopak hliník není stále tak používaným. Najdeme jej hlavně na administrativních budovách, architektonicky zajímavých stavbách a na domech, které mají větší skleněné plochy. Hliník se totiž vlivem tepla a světla téměř nedeformuje, na rozdíl od plastu. Tím se dostáváme k údržbě.


Zatímco plastová okna se vlivem počasí mohou deformovat, musíme je pravidelně seřizovat a pečovat o ně, hliníková jsou bezúdržbová a jejich životnost je nejvyšší ze všech typů oken. Výhodou je i nižší váha hliníkových oken, i díky tomu jsou ideální na velké zasklené plochy. Jejich vzhled je velmi moderní a každé budově dodá kouzlo a nezaměnitelný estetický dojem.


Jednou z největších nevýhod hliníkových oken je jejich cena. I to je důvod, proč většina lidí nakonec zvolí levnější plastovou variantu. I ta ovšem poskytne vše, co běžný uživatel od kvalitních oken očekává.